Zavolejte nám +421948202101

zelený čaj matcha

Co je to Matcha?

Matcha je tradiční japonský ceremoniální čaj používaný při čajovém obřadu. Kvalitní matcha (z nejlepších listů) má díky vysokému obsahu aminokyselin sladkou hedvábnou chuť. Matcha nižší kvality se nazývá Kulinářské zápalky, používané v kuchyni na pečení, zmrzlinu, jiné dezerty nebo nápoje (nedoporučuje se k pití – bude hořké a nepoživatelné).

Matcha není obyčejný zelený čaj. Matcha je jedinečná jak co se týče kultivace, tak zpracování. Chcete-li vytvořit zápalky, musí být čajové keře před sklizní stínovány speciální rohoží po dobu 3 týdnů, aby rostlina zpomalila její růst.V období zpomaleného růstu produkují čajové keře a hromadí se v listech více chlorofylu (zodpovědného za tuto neuvěřitelně zelenou barvu), a především aminokyselin (včetně L-theaninu), kofeinu a mnoha cenných vitamínů a minerálů. Sběr čaje je ruční, listy se suší naplocho a po vysušení a odstranění stonků / řapíků se rozetří na prášek. Mletí se provádí ve speciálních kamenných bubnech a trvá dlouho, protože kameny v bubnech se nemohou příliš zahřát, což by změnilo chuť čaje. V případě čaje matcha konzumujeme celé listy (v práškové formě) spolu s jejich cennými ingrediencemi, takže všechny tyto ingredience konzumujeme v plné výši. Stimulační účinek kofeinu obsaženého v zápalkách je doplněn relaxačními vlastnostmi L-theaninu, který poskytuje klidnější tok energie.

Náročná, časově náročná a manuální výroba čaje, ve které se sbírají pouze listy nejvyšší kvality, bohužel ovlivňuje její cenu. V případě čaje matcha funguje princip, že čím dražší, tím lépe.

zelený čaj matcha

Jak rozpoznat vysoce kvalitní čaj matcha?

  1. Původ: Nejlepší kvalita zápasu pochází z Japonska
  2. Cena: vysoce kvalitní čaj matcha je obvykle minimální cena 70 PLN za 30 g. Nebo dražší.
  3. Barva: vysoký obsah chlorofylu dává čaju krásnou, intenzivní a světle zelenou barvu. Nízká kvalita zápalky je tmavá, hnědožlutá.
  4. Chuť: Vysoký obsah L-theaninu dává čaju jemnou, sladkou, zeleninovou chuť a krémovou texturu. Nízká kvalita zápalky má hořkou chuť.

Měli byste také odlišit čaj matcha od běžného práškového zeleného čaje. Ne každý prášek ze zeleného čaje je matcha !!! 

Matcha musí být pěstována a zpracována výše popsaným způsobem. Teprve potom obsahuje všechny cenné ingredience, pro které je pijeme. Obyčejný prášek ze zeleného čaje lze vyrobit z jakéhokoli práškového zeleného čaje. Takový čaj se obvykle používá pro kulinářské účely.

zelený čaj matcha

MATCHA V SKRATCE

Matcha je vysoce kvalitní zelený čaj v práškové formě. Pochází z Japonska. Chcete-li vytvořit matcha, musí být čajové listy pěstovány zvláštním způsobem zastínění a poté rozdrceny na kamenných mlýnech. Prášek Matcha se šlehá horkou vodou a spotřebovává se celý.