Zavolejte nám +421948202101
hojicha zelený čaj
hojicha zelený čaj

Co je hojicha?

Hojicha je pečený zelený čaj. 

Na rozdíl od jiných zelených čajů je hojicha červenohnědá. Listy a stonky podléhají procesu pečení, díky kterému se uvaří světle hnědá barva a zřetelná pražená chuť. 

K pečení se používá čaj Bancha (čaj z pozdní podzimní sklizně) nebo kukicha (čaj sestávající převážně z čajových stopek). Hojicha z praženého čaje kukicha je velmi oblíbená – má nízký obsah kofeinu a má sladkou karamelovou chuť. Čajové lístky se praží v keramické misce při teplotě asi 200 ° C a potom se ihned ochladí. 

V případě čaju hojicha je však barva listů a infuze hnědá, protože výchozím produktem byl zelený čaj – hojicha se považuje za zelený čaj.

hojicha zelený čaj

Vlastnosti čaju houjicha

Hojicha se vyrábí z částí keře (listy, stonky, řapíky), které mají přirozeně nízký obsah kofeinu – proto má také nižší obsah kofeinu než většina zelených čajů. Z tohoto důvodu může být dáván dětem, starším a opilý v noci. Podávané na večerní jídlo nezpůsobí problémy s usínáním.

Hojicha, stejně jako genmaicha, se v Japonsku často podává s jídlem. S potravinami bohatými na tuky to jde velmi dobře.

V létě je hojich podávaná studená, s ledem.

Jak si připravit čaj houjicha?

Chuť čaje hojicha, stejně jako u všech zelených čajů, bude do značné míry záviset na teplotě a době vaření. Doporučuje se vařit s vyšší teplotou (90 ° C), ale po kratší dobu než jiné čaje (méně než 1 minuta).

Hojicha má ve srovnání s rostlinnými příchutěmi jiných zelených čajů velmi dřevitou chuť. Vzhledem k nízkému obsahu kofeinu je téměř úplně bez hořkosti, se sladkou kouřovou chutí. Někteří v něm vidí karamelové ořechy. Se vší expresivní chutí však zůstává lehký – proto většina lidí bude mít hojicha.

Zajímavosti:

Hojicha může být vyrobeno s napěněným mlékem jako hojicha latte. Můžeme použít práškový čaj hojicha nebo velmi silnou infuzi listového čaje.

hojicha zelený čaj